Երեխաները իրենց տոնին թունավորվել են սննդով
Երեխաների միջազգային օրը սննդային թունավորման նախանշաններով Ռազլոգի հիվանդանոց է ընդունվել տաս երեխա: Երեխաներին տեղավորեցին Բանսկո քաղաքի Peony հյուրանոցում:
Բոլոր երեխաները 9 տարեկան են, և բժիշկները դեռ թեստեր են անում ՝ համոզվելու համար, որ դա սննդային թունավորում է:
Ռազլոգի հիվանդանոցը չի հերքում հավանականությունը, որ երեխաները կարող են թունավորվել ջրառի պատճառով: Հնարավոր է նաև, որ նրանց կողմից օգտագործված սնունդը ծառայել են ոչ թե Peony հյուրանոցում, այլ արտաքին աղբյուրից:
Բոլոր երեխաներն ընդունվել են MHAT-Razlog այսօր առավոտյան ժամը 8.30-ին, և նրանց վիճակն այժմ կայուն է:
Ռազլոգի հիվանդանոցի տնօրեն Բոժիդար Վելևի մտահոգությունները հիմնված են երեխաների տեղավորելու համար բավարար մահճակալների հայտնաբերման վրա, ինչը կարող է լինել բավականին բարդ խնդիր, քանի որ հիվանդանոցն արդեն որոշ ժամանակ ինտենսիվ վերանորոգման է ենթարկվում:
Երեխաներ
Ներկայումս իշխանությունները ստուգում են ինչպես հյուրանոցի սնունդը, այնպես էլ դրսից ներմուծված սնունդը, ներառյալ հյութերն ու ջուրը: Սպասվում է, որ ստուգումների արդյունքները կհրապարակվեն այսօր:
Երրորդ դասարանցիները Սոֆիայի դպրոցներից են և այցելել են Բանսկո քաղաքի կանաչ դպրոց:
Ընդհանուր հիվանդանոցի ինֆեկցիոն հիվանդությունների բաժանմունքի վարիչ, դոկտոր Մարգարիտա Գեորգիեւան ասաց, որ երեխաներից եւս երկուսը նկատել են թունավորման մեղմ ախտանիշներ, բայց նրանց բողոքները լուրջ չեն, և նրանք ազատ են արձակվել:
«Նրանցից երկուսը շատ չնչին բողոքներ ունեն և, ամենայն հավանականությամբ, կազատվեն: Մյուսները մնում են հիվանդանոցում: Երեխաները ծանր վիճակում չեն, բայց նրանց անհրաժեշտ է հիվանդանոցային բուժում ՝ իրենց կրած կորուստները հաղթահարելու համակարգ », - բացատրեց դոկտոր Գեորգիևան:
Թունավորված երեխաների մեծ մասը փսխում էր, փորլուծություն էր ունենում, իսկ ոմանք նույնիսկ բարձր ջերմություն ունեին:
Ակնկալվում է, որ գործում ներգրավված կլինի նաև Բուլղարիայի սննդի անվտանգության գործակալությունը: Վերջերս BFSA- ն հայտարարեց, որ սկսում է մի շարք ստուգումներ հայրենական հյուրանոցներում, խանութներում և ռեստորաններում `խոստովանությունների և գալիք ամառային սեզոնի պատճառով:
Խորհուրդ ենք տալիս: